Nü Wa lappar ihop himlen (Bild: Morguefile)
Nü Wa lappar ihop himlen (Bild: Morguefile)Kineserna har flera mytologiska berättelser om hur allting blivit till. Enligt traditionen var det Pan Gu som skapade världen och Nü Wa som skapade människorna och djuren och såg till att allting fungerade som det skulle.
Nü Wa förekommer i de kinesiska legenderna i flera olika roller. Ibland nämns hon tillsammans med sin bror Fu Xi, ibland som hustru och ibland till och med som regent. Men den vanligaste skepnaden är ändå som skapare och beskyddare. I denna roll presenteras hon också i en av de äldsta skrifterna om Nü Wa, nämligen elegien "Chu Ci" skriven av Qu Yuan år 278 före tideräkningens början.
För att skapandet inte skulle behöva pågå i evighet beslöt sig Nü Wa för att göra människorna till män och kvinnor, som skulle förälska sig i varandra och på så sätt sköta fortgåendet av generationerna själva. Av denna orsak ses Nü Wa också som äktenskapets beskyddare och brudpar brukar besöka templen som tillägnats henne.
Pan Gu var otvivelaktigt den manligaste av män, men av vilket kön Nü Wan var finns det flera tolkningar av i den kinesiska litteraturen. Nuförtiden avbildas hon oftast som en kvinna. Närmare bestämt beskrivs Nü Wa ofta som en kvinnofigur med en kropp vars nedredel har skepnaden av en orm eller en drake. Den allra modernaste versionen av denna kvinnliga hjälte förekommer tillsammans med brodern Fu Xi i videospelet Dynasty Warriors, som baserar sig på berättelsen om de tre kungadömena.
Så här lyder berättelsen om när Nü Wan skapade allt levande på jorden:
När himlen och jorden i tidernas begynnelse hade skilts åt fanns det ännu inga människor. Nü Wa, jordens dotter, var uttråkad och beslöt sig både för sin egen och också för världsalltets skull att skapa levande varelser. Hon tog därför gul lera, som hittas längs Gula floden där civilisationen i Kina har sitt ursprung, och gjorde små figurer av den. Enligt sägnen gjorde hon lerfigurer av blommor och hundar, sedan av får och grisar, hästar och oxar och först till sist figurer av människor.
Människorna levde och var lyckliga på jorden ända tills det en dag hände någonting märkligt. Vattnets härskare Gong Gong och eldens härskare Zhu Rong blev osams med påföljden att Gong Gong i sin vrede slog sönder en av de fyra pelarna som höll upp himlavalvet. Himlavalvet sprack upp och förskjöts mot väster medan jorden började luta mot öster. Följden av detta var översvämningar och oordning och mänsklighetens undergång var nära.
För att återinrätta ordningen beslöt Nü Wa att reparera himlavalvet. Sköldpaddan, som beskrivs i den kinesiska mytologin, fick därför med sina fyra ben hålla uppe himlen. Sedan smälte Nü Wa samman sju olika färgers stenar och med smältan fyllde hon sprickan i himlavalvet. Situationen blev genast bättre, men helt och hållet lyckades Nü Wa inte. Därför skulle solen, månen och stjärnorna alltid vandra västerut och de kinesiska floderna rinna österut. Och som ett minne av Nü Was försök att lappa ihop himlavalvet ses på himlen ännu idag regnbågen med dess sju färger.
**
text: Terhi Mikkolainen
översättning: Antonia Ramsay
Text: Antonia Ramsay