x

Skulle du kunna tänka dig att ta några minuter för att hjälpa oss?

Du har blivit utvald att delta i en undersökning om Radio86. Undersökningen tar ungefär 2 minuter. Dina svar hjälper oss att förbättra våra tjänster. Tack för din tid.

JaJag deltar.

NejJag deltar inte.

Temaresor till Kina lockar allt fler

24 mars 2009, 04:07 GMT

[Klicka här för att se bilden i större format]Yangshou i Guilin bjuder på ett fantastiskt landskap. (Bild: Radio86)Yangshou i Guilin bjuder på ett fantastiskt landskap. (Bild: Radio86)

MEDIA

Sound files

MER OM ÄMNET

Radio86 har kollat in olika resor till Kina på nätet. Till exempel Svensk-Kinesiska Resebyrån gör flera spännande resor till Kina i år. Bland annat kan man följa med på deras ”solförmörkelseresa” till Anji i sommar.

Vi ringde upp marknadschef Rickard Holmgren på Svensk-Kinesiska Resebyrån för att fråga mer om just solförmörkelseresan och deras andra resor till Kina.

– Det är en av våra specialresor som vi arrangerar som kommer att gå i juli månad. Det är alltså så att 2000-talets längsta solförmörkelse äger rum i Kina den 22 juli. Cirka 5-6 minuter lång beräknar man att den kommer att vara. Vi arrangerar då en resa som går till just Kina. Förutom solförmörkelsen kommer man också att få se Peking och Shanghai och de stora sevärdheterna så som kinesiska muren. Men vi kommer också att åka till en mindre stad som heter Anji, som ligger några timmar söder om Shanghai, där man beräknar att man bäst skall kunna se solförmörkelsen äga rum, berättar Rickard.

– En rolig anekdot är att i Kina så trodde man tidigare att när en solförmörkelse ägde rum så var det en drake som försökte äta upp solen. Ett av de kinesiska orden för solförmörkelse är just ”att äta”, tillägger Rickard.

På deras hemsida www.svenskkinesiska.se kan man välja mellan hela 20 olika reseäventyr till Kina. Av dessa är ett flertal temaresor. Bland annat kan man delta i Lidingöloppet i Beijing och också i det kinesiska Vasaloppet på skidor. Bland specialresorna hittar man också Pionfestivalen - Resan för dig som vill vara med om någonting alldeles extra. Under resan besöker gruppen först Beijing med all dess sevärdheter och fortsätter sedan till staden Luoyang och den årliga Pionfestivalen. Resan går sedan vidare till Hangzhou och Suzhou där man han chansen att besöka flera klassiska trädgårdar.

På sin hemsida marknadsför sig Svensk-Kinesiska Resebyrån som ”Sveriges största Kina-arrangör genom tiderna”. Resebyrån har anordnat resor till Kina sedan 1978. Konceptet ”paketresor till Kina” har förändrats en hel del under de senaste 30 åren, berättar Rickard.

– Svensk-Kinesiska Resebyrån är ju den första arrangören i Sverige som i större skala arrangerat paketresor till Kina redan sedan 1978. På den tiden var det ganska så begränsat tillträde till Kina. Man fick ju inte åka dit man ville utan allt var väldigt kontrollerat och planerat från myndigheternas sida. Idag är det ju en helt annan öppenhet i Kina. Man kan i princip besöka vilken plats man vill utav landet idag.

– Resandet har helt förändrats de sista tio, femton, tjugo åren. Idag åker vanliga människor till Kina, ungdomar, medelålders, äldre. Och alla kan hitta någonting där att se, att uppleva och att göra, säger Rickard.

Om man åker till Kina första gången tycker Rickard att man absolut inte får missa huvudstaden Beijing och Xian där man kan känna historiens vingslag starkast.

– Ska man åka tillbaka dit igen och vill uppleva nåt spektakulärt skall man besöka Shanghai som ju är Kinas ”New York” kan vi väl säga, en riktig storstad med alla dom nymodigheter som finns i storstäderna runt om i världen, en riktig världsmetropol, säger Rickard.

Kina har mycket att erbjuda, allt från historiska platser, storstäder och shopping till sol och bad på Kinas eget ”Hawaij” eller ön Hainan i Sydkinesiska havet. Södra Kina med de fantastiska sockertoppsbergen och terassodlingarna är också en fröjd för alla sinnen. Den fina orörda naturen här är något som Rickard säger att lätt glöms bort i samband med den ofta rätt negativa mediabevakningen av Kina.

– Åk till Kina och upplev ett fantastisk land! Dom flesta som åker till Kina åker tillbaka igen. På något sätt blir man så fascinerad utav det här landet att man vill åka tillbaka. Kina har en mycket stark historia och en kultur som smittar av sig på dom som besöker landet.

printable version  add comment  give feedback

Text: Antonia Ramsay